Cycling Sports

Provisional list of participants for BC cycling in the elite men

The provisional list of participants of the Belgian championship on the road in the men’s elite with a contract of Sunday 24 June in Binche. The final list follows after the meeting of the selection panel and the sports directors on Saturday night

Ag2r-La Mondiale (Fra): 1. Oliver Naesen; 2. Jan Bakelandts; 3. Stijn Vandenbergh

Lotto Soudal (Bel): 4. Sander Armee; 5. Tiesj Benoot; 6. Victor Campenaerts; 7. Jasper De Buyst; 8. Thomas De Gendt; 9. Jens Debusschere; 10. Frederik Frison; 11. Jens Keukeleire; 12. Bjorg Lambrecht; 13. Nikolas Maes; 14. Remy Mertz; 15. Maxime Monfort; 16. Lawrence Naesen; 17. Tosh Van der Sande; 18. Jelle Vanendert; 19. Jelle Wallays; 20. Tim Wellens; 21. Enzo Wouters

Quick-Step Floors (Bel): 22. Laurens De Plus; 23. Tim Declercq; 24. Dries Devenyns; 25. Philippe Gilbert; 26. Iljo Keisse; 27. Yves Lampaert; 28. Pieter Serry

BMC (VSt): 29. Jürgen Roelandts; 30. Dylan Teuns; 31. Greg Van Avermaet; 32. Nathan Van Hooydonck; 33. Loïc Fly

Sport Vlaanderen-Baloise (Bel): 34. Piet Allegaert; 35. Amaury Capiot; 36. Aimé De Gendt; 37. Kenny De Ketele; 38. Moreno De Pauw; 39. Lindsay De Vylder; 40. Benjamin Declercq; 41. Kevin Deltombe; 42. Maxime Farazijn; 43. Robbe Ghys; 44. Milan Ments; 45. Christophe Noppe; 46. Edward Planckaert; 47. Emiel Planckaert; 48. Jonas Rickaert; 49. Thomas Sprengers; 50. Dries Van Gestel; 51. Mathias Van Gompel; 52. Preben Van Hecke; 53. Kenneth Van Rooy; 54. Aaron Verwilst; 55. Jordi Warlop

Veranda’s Willems-Crelan (Bel): 56. Sean De Bie; 57. Dries De Bondt; 58. Mathias The White; 59. Stijn Devolder; 60. Senne Leysen; 61. Arjen Livyns; 62. Tim Merlier; 63. Stijn Steels; 64. Wout Van Aert; 65. Elias Of Breussegem; 66. Zico Waeytens

Wanty-Groupe Gobert (Bel): 67. Frederik Backaert; 68. Jérôme Baugnies; 69. Bart De Clercq; 70. Thomas Degand; 71. Tom Devriendt; 72. Timothy Dupont; 73. Xandro Meurisse; 74. Boris Vallee; 75. Guillaume Van Keirsbulck; 76. Kevin Van Melsen; 77. Pieter Van Speybrouck

WB-Aqua Protect-Veranclassic (Bel): 78. Ludwig De Winter, 79. Kenny Dehaes; 80. Sébastien Delfosse; 81. Thomas Deruette; 82. Jimmy Duquennoy; 83. Gregory Habeaux; 84. Kevyn Ista; 85. Eliot Lietaer; 86. Julien Mortier; 87. Dimitri Peyskens; 88. Ludovic Robeet; 89. Franklin Six; 90. Julien Stassen; 91. Maxime Vantomme; 92. Antoine Warnier

Cofidis (Fra): 93. Dimitri Claeys; 94. Bert Van Lerberghe; 95. Michael Van Staeyen; 96. Kenneth Vanbilsen

Katusha-Alpecin (Sui): 97. Jenthe Biermans; 98. Steff Cras; 99. Baptiste Planckaert

LottoNL-Jumbo (Ned): 100. Floris De Tier; 101. Gijs Van Hoecke; 102. Maarten Wynants

Vital Concept (Fra): 103. Kris Boeckmans; 104. Bert De Backer; 105. Jonas Van Genechten

Team Sunweb (Dui): 106. Edward Theuns; 107. Louis Vervaeke

EF Education Freshened-Drapac (VSt): 108. Tom Van Asbroeck; 109. Sep Vanmarcke

Israel Cycling Academy (Isr): 110. Ben Hermans

Astana (Kaz): 111. Laurens De Vreese

Team Dimension Data (ZAf): 112. Serge Pauwels; 113. Julien Vermote

Pull-Segafredo (VSt): 114. Jasper Stuyven

Cibel-Cebon (Bel): 115. Dieter Bouvry; 116. Robby Cobbaert; 117. Dennis Coenen; 118. Alexander Cools; 119. Stijn Cools; 120. John De Paepe; 121. Michiel Dieleman; 122. Roy Jans; 123. Jimmy Janssens; 124. Gianni Marchand; 125. Cedric Raymackers; 126. Wim Reynaerts; 127. Brecht Ruyters; 128. Timothy Stevens; 129. Lennert Reins

Telenet-Fidea Cycling Team Lions (Bel): 130. Jim Aernouts; 131. Thijs Aerts: 132. Toon Aerts; 133. Nicolas Cleppe; 134. Quinten Hermans

Marlux-Bingoal (Bel): 135. Angelo De Clercq; 136. Eli Iserbyt; 137. Kevin Pauwels; 138. Dieter Vanthourenhout; 139. Michael Vanthouenhout

Tarteletto-Isorex-Superano Ham (Bel): 140. David Boucher; 141. Jelle Cant; 142. Kevin De Jonghe; 143. Niels De Rooze; 144. Alexander Maes; 145. Jelle Mannaerts; 146. Ruben Scheire; 147. Louis Verhelst

Pauwels Sauces-Vastgoedservice (Bel): 148. Jens Adams; 149. Gerry Druyts; 150. Dries Lehaen; 151. Braam Merlier; 152. Daan Soete; 153. Diether Sweeck; 154. Laurens Sweeck

Roubaix-Lille Métropole (Fra): 155. Tom Dernies; 156. Lander Seynaeve; 157. Emiel Vermeulen

Corendon-Circus (Bel): 158. Valentijn Lauwers; 159. Wietse Bosmans; 160. Tom Meeusen; 161. Gianni Vermeersch

Sovac-Natura4ever (Algae): 162. Gaetan Bille; 163. Louis Deguide; 164. Laurent Evrard; 165. Alexander Geuens; 166. Matthias Legley; 167. Robin Stenuit

T. Palm-Pole Continental Wallon (Bel): 168. Michael Cools; 169. Vincent Sy; 170. Jelle De Ville; 171. Merlin Decoster; 172. Guillaume Hague; 173. Arthur Pagnaer; 174. Yorick Slagmulders

Team Differdange-Losch (Lux): 175. Jelle Donders; 176. Olivier Pardini; 177. Kevin Verwaest

Beat Cycling Club (Ned): 178. Daan Hoeyberghs; 179. Wesley Van Dyck

Vorarlberg-Santic (Oos): 180. Joeri Stallaert

WSA Pushbikers (Oos): 181. Otto Vergaerde

Start Team Gusto (Bol): 182. Gertjan De Vos

Hagens Berman-Supermint (VSt): 183. Jasper Philipsen Is Admitted

Neon Velo (GBr): 184. Yorben Van Tichelt

Java Partizan (Ser): 185. Mehdi Tigrine

Lviv Cycling Team (M): 186. Kenneth Mercken

Leave a Comment